دانشگاه تهران دانشکدگان فارابی دانشکده مدیریت و حسابداری
اصول اخلاقی انتشار مقاله در فصلنامه علمی تخصصی راهبردهای حسابداری:

سیاست­های اخلاقی نشریه «راهبردهای حسابداری» به­ طور عمده براساس اصول کمیته بین­ المللی اخلاق نشر و رعایت منشور اخلاقی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری بنا نهاده شده است.

۱. وظایف فصلنامه:
۱-۱. فصلنامه متعهّد است تصمیمات گرفته­ شده درباره مقالات ارسالی را فقط براساس قضاوت­های تخصّصی و حرفه­ ای انجام دهد و از علایق شخصی بپرهیزد.
۱-۲. فصلنامه متعهّد به حفظ سوابق دانشگاهی و نشر است.
۱-۳. فصلنامه رعایت اصول اخلاقی سردبیر، دبیران علمی، هیات تحریریه و داوران را به­ طور منظّم کنترل میکند.
۱-۴. فصلنامه خود را متعهّد می­ داند تا اطمینان حاصل کند که زمینه­ های غیر مرتبط مختلف هیچ تأثیری بر تصمیمات هیات تحریریه نخواهد داشت.
۱-۵. فصلنامه حداکثر توان خود را به­ کار خواهد بست تا در راستای ترویج استانداردهای اخلاق، به­ ویژه برای نویسندگان جوان آموزش و مشاوره ارائه دهد و درصورت اثبات هرگونه تخلّف با آن برخورد کند.

۲. وظایف سردبیر
۲-۱. داوری: سردبیر باید اطمینان حاصل کند که روند داوری منصفانه، بی­ طرفانه و به­ موقع است.
۲-۲. برخورد عادلانه: سردبیر باید محتوای فکری مقالات ارسالی را بدون درنظرگرفتن گرایشهای مختلف نویسندگان ارزیابی کنند.
۲-۳. معیارهای مجلّه: سردبیر حق ندارد برای افزایش رتبه فصلنامه، شاخص ­های آن را به­ طور مصنوعی افزایش دهد.
۲-۴. محرمانه ­بودن: سردبیر موظّف است از محرمانه­ بودن تمام مطالب ارسال­ شده به فصلنامه و تمامی ارتباطات با داوران حفاظت کند، مگر اینکه موافقت دو طرف نویسندگان و داوران را جلب کند.

۳. وظایف داوران
۳-۱. سهم سردبیر در تصمیم ­گیری: درصورتی­که سردبیر تشخیص دهند که داوری ازنظر کیفیّت یا زمان بررسی ضعیف است، موظّف است مراتب را به مدیرمسئول اطّلاع دهند تا سهم آن­ها در فرایند داوری کاهش یابد.
۲-۳. محرمانه­ بودن: هر مقاله­ای که برای داوری ارسال می ­شود، باید به­ مثابه سندی محرمانه تلقّی شود.
۳-۳. هشدار به مسائل اخلاقی:داور باید به مسائل اخلاقی احتمالی در مقاله ازجمله هر شباهت قابل توجّه یا هم­پوشانی بین مقاله تحت داوری و سایر مقالات منتشرشده که داور از آن­ها آگاهی دارد، توجّه داشته باشد و این را نیز به سردبیر اطّلاع دهد.
۴-۳. استانداردهای اهداف و منافع رقابتی: داوری باید به­ طور عینی انجام گیرد؛ داوران باید از هرگونه جهت‌گیری شخصی که ممکن است در مقاله رخ دهد، آگاه باشند و هنگام بررسی مقاله، آن را درنظر بگیرند. انتقاد شخصی از نویسنده صحیح نیست. داوران باید نظرات خود را با استدلال بیان کنند.
اگر داوران متوجّه شوند مقاله­ای پتانسیل تضاد منافع حاصل از روابط رقابتی، مشارکتی یا سایر ارتباطات با نویسندگان، شرکت­ها یا مؤسّسات مرتبط با مقالات را دارند، باید پیش از موافقت برای داوری مقاله با سردبیر مشورت کنند.
اگر داوری پیشنهاد کند که نویسنده باید به کار داور (یا همکارانش) ارجاع دهد، این امر باید با دلایل علمی واقعی همراه باشد و نه با هدف افزایش شمارگان استنادکننده یا تقویت شمار مشاهدات کار آن­ها.

۴. وظایف نویسندگان
۴-۱. استانداردهای گزارش­ نویسی: عنوان­هایی که در راهنمای نویسندگان آمده است باید در مقاله دقیق ارائه شوند. مقاله باید حاوی جزئیات و ارجاعات کافی باشد تا اجازه دهد دیگران کار وی را تکرار کنند. عبارت­ های گول­ زننده یا جملاتی که آگاهانه نادرست تنظیم می­شوند، رفتار غیر اخلاقی و غیر قابل قبولی هستند. مقاله­ های حرف ه­ای و مروری نیز باید دقیق و عینی باشند و آثار منتخب «نظریه» باید به‌طور کاملاً مشخّص شوند.
۴-۲. دسترسی و حفظ داده: ممکن است نویسندگان بخواهند سوابق را که مقالۀ آن­ها به آن وابسته است برای داوری مقاله و/ یا مطابقت با نیازهای سوابق در مجله، ارائه دهند. نویسنده باید چنین سوابقی را تا چند سال پس از چاپ مقاله حفظ کند و آمادگی داشته باشد تا دسترسی عموم را برای چنین سوابقی امکان­پذیر سازد. 
۴-۳. اصالت و تأیید منابع: نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که از همۀ آثار اصیل، به­ طور کامل استفاده کرده ­اند و آن­ها را به­ طور مناسب ارجاع داده یا نقل­ قول کرده ­اند.
ارائۀ مقاله دیگری به­ عنوان مقاله خود، کپی­ کردن یا تغییر نوشتار بخش­های اساسی مقالۀ دیگران (بدون ذکر نام) و ادّعای خودی­ بودن نتایج پژوهش­های دیگران به ­وضوح سرقت ادبی به­ شمار می­ روند و همۀ آن­ها به‌منزله رفتار غیر اخلاقی و ناپسند شناخته می­ شوند.
۴-۴. چاپ هم­زمان، چندگانه یا اضافی:به­ طور کلّی نویسنده نباید مقاله خود را به بیش از یک نشریه ارسال کند. ارسال هم­زمان مقاله مشابه به بیش از یک نشریه رفتاری غیر اخلاقی و ناپسند است. به­ طور کلّی، نویسنده نباید مقاله­ ای را که قبلاً در مجلّه دیگری چاپ شده است، به نشریه دیگری ارسال کند؛ جز به‌صورت چکیده یا به ­منزله بخشی از سخنرانی منتشرشده یا پایان ­نامه دانشگاهی یا به­ مثابه پیش­ نویسی الکترونیکی.
۴-۵. نویسنده مقاله: نویسندگان مقاله باید محدود به کسانی باشند که سهم قابل توجّهی در مفهوم­ سازی، طرّاحی، اجرا یا تفسیر مطالعات گزارش­ شده دارند. همه کسانی که سهم قابل توجّهی داشته­ اند باید به­ منزله همکار ذکر شوند.
اگر افرادی در برخی از جنبه­ های مقاله (مانند ویرایش زبان یا نگارش) مشارکت داشته باشند، باید در بخش تشکّر و قدردانی کمک آن­ها مشخّص شود.
نویسنده مسئول مقاله باید اطمینان حاصل کند که همۀ نویسندگان همکار در مقاله ذکر شده ­اند و نام نویسندۀ دیگری درمیان نویسندگان وجود ندارد. همۀ نویسندگان باید نسخه نهایی مقاله را مشاهده و تأیید کنند و موافقت خود را برای انتشار آن اعلام نمایند.
از نویسندگان انتظار می­ رود پیش از ارسال مقاله، به ­دقّت فهرست و ترتیب نویسندگان را بررسی کنند و در زمان ارسال اصلی، فهرست معیّنی از نویسندگان را ارائه دهند.
همه نویسندگان در برابر کارشان مسئول هستند. هر نویسنده­ای باید درمقابل پرسش­ های مربوط به صحّت و دقّت هر بخش از مقاله پاسخگو باشد.